Kopia faksymilowa weneckiego atlasu żeglarskiego: BATTISTA AGNESE, PORTOLAN ATLAS z roku 1540. Oryginał pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieło sporządzone zostało ręcznie na pergaminie z użyciem naturalnych barwników, dodatkowo iluminowane złotem.
Ten niezwykle dokładny - jak na pierwszą połowę XVI w. - i pięknie iluminowany atlas żeglarski powstał na pergaminie, na zamówienie bogatych kupców i wysokich rangą oficjeli. Do dnia dzisiejszego przetrwało 71 podobnych, lecz jednak różniących się atlasów, z lat 1536-1564.
Mapy przedstawiały zazwyczaj nowo odkryte przez podróżników obszary. Trasy, które pokonywali, również były nanoszone na karty. Na przykład wyprawę Ferdynanda Magellana oznaczył Battista czystym srebrem, zaś drogę statków przewożących skarby z Peru do Hiszpanii - czystym złotem.
Na mapach Agnese kontynenty oznaczono akwarelami w kolorze żółtym i zielonym, góry przedstawiono w kolorach brązowym, białym i srebrnym, rzeki (w tym legendarne źródła Nilu) na niebiesko, a Morze Czerwone i Zatokę Kalifornijską - na czerwono.
Glob otaczają skryte w niebiesko-złotych chmurach cherubiny, przedstawiające klasyczne oznaczenia dwunastu wiatrów, które były podstawą do powstania dzisiejszych kierunków na kompasie.
Specyfikacja:
Wymiary: 26 x 19 cm
Liczba kart: 15
Papier: pergamenata 115 g/cm2, klejona, ręcznie złocona
Oprawa: deski obciągnięte koźlęcą skórą, tłoczenia i złocenia, blok atlasu puncowany złotą puncą
Opakowanie: drewniana kaseta z tłoczonym złotym napisem o wymiarach 290 x 410 x 35 mm, wyściełana tkaniną jutową.