W skład woluminu wchodzą cztery druki, każdy z odrębną kartą tytułową. Wszystkie części ukazały się we Frankfurcie nad Menem w drukarni Christiana Egenolffa w 1551 roku. W kolofonie Nowego Testamentu określono nawet miesiąc wydania: marzec.
Można założyć, że książka ta funkcjonowała od początku jako całość, tzn. wszystkie części oprawione w jednym woluminie, lub odrębnie i dopiero na życzenie właściciela była oprawiana w jeden klocek.
Egenolff Christian – drukarz niemiecki, który założył pierwszą drukarnię we Frankfurcie nad Menem. W latach 1530-1555 wydał około 500 druków. Wiele jego prac zdobionych było drzeworytami Hansa Schauffeleina i Hansa Behama. Specjalizował się w wydawaniu dzieł przyrodniczych i historycznych. Założona przez niego we Frankfurcie drukarnia funkcjonowała (prowadzona przez wdowę i spadkobierców) aż do roku 1605.
Autorem drzeworytów jest najprawdopodobniej Hans Sebald Beham – malarz i grafik niemiecki żyjący w latach 1500-1550, przez historyków sztuki zaliczany do kręgu artystycznego stworzonego przez Albrechta Dürera. W roku 1540 osiadł we Frankfurcie, gdzie nawiązał ścisłą współpracę z Egenolffem. Wykonywał ilustracje do wydawanych przez niego dzieł. Jego specjalnością były ilustracje do Biblii, najbardziej znane to tzw. norymberskie wydanie Nowego Testamentu (1524). Choć w samej książce brak jakichkolwiek śladów potwierdzających jego autorstwo, to – biorąc pod uwagę wszystko, co wiemy o tym artyście - możemy przyjąć, że to on właśnie jest autorem ilustracji w interesującej nas książce.
Kolory zostały nałożone w czasach współczesnych wydaniu lub niewiele później (górna granica to pierwsza połowa XVII w.).
Oprawa: deska obciągnięta skórą brązową, strychulec i piękne radełko z motywami roślinnymi i figuralnymi, na frontach okładek złocone plakietki, data wytłoczona na przedniej okładce (1552) określa być może czas wykonania oprawy.
Cztery druki wchodzące w skład woluminu (pierwsza nazwa po łacińsku, druga po niemiecku):
- Biblia Veteris Testamenti et Historie artificiosis picturis effigiata.
Biblische Historien Künstlich fürgemalet. - Novi Testamenti Iesu Christi Historia effigiata.
Una cum aliis quibusdam iconibus. Das New Testament und histori Christi fürgebildet. - Apocalypsis S. Joannis.
Die Offenbarung S. Johannis. - Sanctorum et martyrum Christi Icones quaedam artificiossimae.
Der heiligen und Martirer Gottes künstlich Bildtnussen.